Pasliktinoties ekonomiskajai situācijai valstī, zādzību mēģinājumu skaits tikai un vienīgi pieaugs, tāpēc būtiski jāpievērš uzmanība sava īpašuma drošībai. Tāpat uzņēmumiem šajā laikā būtu jāpārskata savas drošības procedūras, lai pielāgotu tās pašreizējiem drošības riskiem.
Drošības Nozares Kompāniju Asociācijas eksperti brīdina, ka nepieciešams rūpīgi izvērtēt drošības apdraudējumus savā privātīpašumā. Pašlaik daudzi iedzīvotāji strādā attālināti no mājām, un varētu likties, ka mājokļa zādzībām vajadzētu samazināties, tomēr pašreizējā tendence par to neliecina, jo zagļi veikli izmanto situācijas, kad cilvēki ir neuzmanīgi.
“Pieaudzis ir tā saukto ātro zādzību skaits, kad zaglis īsā laika posmā, iepriekš izpētot materiālo ieguvumu, var nodarīt pamatīgus zaudējumus. Tas attiecas uz dārza tehniku, kas atrodas nepieskatīta sētā, dārgām elektroierīcēm un dārglietām, kas atstātas netālu no neaizslēgtām ārdurvīm. Joprojām zādzības notiek arī nakts laikā, kad mājas iemītnieki otrajā stāvā guļ. Tāpēc signalizāciju ieteicams atstāt ieslēgtu mājas pirmajā stāvā, kā arī uz īsu brīdi, dodoties prom no mājokļa” stāsta G4S Latvija Drošības funkciju departamenta vadītājs Jānis Ābele.
Draudi digitālajā vidē
Videozvani, videokonferences un uzņemti video mājās ir kļuvuši par ikdienas sastāvdaļu. Tam ir daudz priekšrocību, bet jāapzinās arī riski. Veidojot video vai publicējot bildes, kuras uzņemtas no mājām, ir svarīgi apzināties, cik personisku informāciju par sevi ir droši ievietot internetā un ko labāk atstāt aiz kadra, lai neradītu vēlmi veikt nelikumīgas un ļaunprātīgas darbības jūsu īpašumā.
GRIFS AG valdes priekšsēdētājs Guntis Uzuliņš vēršot uzmanību norāda, “Pirms video materiālu publicēšanas nepieciešams padomāt, ko parādāt kamerā aiz savas muguras, lai lieki nepiesaistītu zagļu uzmanību savam īpašumam. Vai vēlaties atspoguļot personīga satura foto vai faktus, piemēram, ģimenes fotogrāfijas, suvenīrus no ceļojumiem? Padomājiet, vai jūsu ģimene vēlētos, lai personīga satura informācija par viņiem nonāktu pie nezināmiem ļaudīm un tiktu publiskota.”
Cilvēki kļuvuši nervozi un agresīvi
Drošības eksperti norāda, ka pašreizējo apstākļu iespaidā cilvēki kļuvuši nervozi un pat agresīvi. Pieaudzis to gadījumu skaits, kad izsaukumos nepieciešams pielietot fizisku spēku. Ir bijuši gadījumi, kad likuma pārkāpējs uzbrūk ar nazi. Tieši šādu incidentu dēļ vērojams lielāks pieprasījums pēc fiziskās apsardzes, jo darbinieks spēj risināt dažādus konfliktus un reaģēt uz cilvēku emocijām. “Mūsu darbinieki tiek speciāli instruēti, ka Covid-19 izplatības ierobežošanai noteikto aizliegumu dēļ iedzīvotāji var būt nervozi un pat agresīvi. Tiek pārrunāts, kā reaģēt dažādās situācijās un kam vairāk pievērst uzmanību. Ja rodas kādi konflikti, aicinām nekavējoties griezties pie apsardzes darbinieka vai ziņot Valsts policijai” uzsver Securitas Latvia valdes loceklis Andris Bricis.
Īpaši piesardzīgiem jābūt mazajiem un vidējiem uzņēmumiem, kas drošībai neatvēl pietiekamus līdzekļus un, iespējams, darba telpām vai noliktavām nav pieslēguši tehnisko apsardzi. Ja ekonomiskā situācija tuvākajā laikā neuzlabosies, šādi objekti var kļūt par pirmo mērķi cilvēkiem, kuri iztikas līdzekļus nolēmuši iegūt nelikumīgā veidā.